41     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Żywoty świętych część 4 - Mara Jade Skywalker


W dzisiejszym odcinku opowiem Wam o losach osoby, która miała chyba największy wpływ na życie bohatera naszego ostatniego spotkania, Luke'a Skywalkera. Osobą tą jest nikt inny niż Mara Jade, jego późniejsza żona, kobieta niezależna i uparta.Dane Techniczne:

- Rodzinna planeta: Nieznana
- Rasa: Człowiek
- Płeć: Żeńska
- Wzrost: 160 cm
- Ulubiona broń: Miecz świetlny, pistolet blasterowy
- Ulubione pojazdy: Jade's Fire, Hunter's Luck, Jade's Saber, Jade Shadow

Dawniej była znana jako Ręka Imperatora - znakomicie wyszkolona agentka i zabójczyni zdolna słyszeć głos Palpatine'a w całej galaktyce. Była szkolona od dziecka, nauczono ją polegania wyłącznie na sobie, pilotażu, strzelania oraz rozwijania wrodzonych talentów w Mocy, jednocześnie służąc mrocznemu Lordowi.

Obrazek Mary prosto z talii kart Star Wars. W rolę Mary wcieliła się modelka Shannon Braksa.


Jedną z jej ostatnich misji było zabicie Luke'a Skywalkera. Imperator był świadom zmian które zaszły w Vaderze od czasu pojedynku z synem na Bespin. W efekcie, jego zaufanie do Sitha zmalało, dlatego też wysłał Marę Jade by odnalazła i zabiła Skywalkera. Mara wiedziała że Luke będzie próbował uwolnić swojego przyjaciela Hana Solo. Dostała się do pałacu Jabby udając tancerkę o imieniu Arica. Nie zdołała jednak znaleźć się dostatecznie blisko Luke'a, a Jabba nie pozwolił jej uczestniczyć w egzekucji na morzu wydm. Tak straciła okazję.
Będąc perfekcjonistką Mara nie mogła znieść porażki. Chciała wykonać zlecenie dla swojego mistrza, ale nigdy jej się to nie udało. W trakcie powrotnej podróży poczuła w Mocy śmierć Palpatine'a. Całe życie Mary straciło wtedy sens, a wraz z upadkiem Imperium podczas Bitwy o Endor jej status społeczny całkowicie zmalał. Poprzez Moc mogła zobaczyć ostatnie chwile życia Imperatora. Widziała Luke'a, widziała też Vadera. O morderstwo posądzała tego pierwszego, a ostatni rozkaz - 'masz zabić Luke'a Skywalkera' wydawał się to potwierdzać.

Mara jeszcze jako Ręka Imperatora, zdjęcie z pałacu Jabby; prawda że ładna?


Przez lata Mara obwiniała Luke'a o śmierć Palpatine'a i za utratę życiowych celów. Po kilku latach bezcelowości odnalazła się jako pilot i agentka w organizacji przemytników Talona Karrde'a. W trakcie wydarzeń, które były częścią kampanii Wielkiego Admirała Thrawna, Mara mogła wreszcie spotkać się twarzą w twarz z Lukiem. Tych dwoje, z konieczności podjęło współpracę na dzikim obszarze planety Myrkr. W końcu zawarli nietypowy pokój, a Luke próbował wytłumaczyć że to Vader zabił Palpatine'a.
Widząc umiejętności Skywalkera, Mara wyrobiła w sobie szacunek do tego wojennego bohatera. Mimo, że nie zgadzała się z jego filozofią często współpracowała z nim w trakcie kryzysu Thrawn'a. Wkrótce też, gdy zabiła Luuke'a Skywalker'a - klona wyhodowanego na Wayland - mogła spełnić myślowy rozkaz Imperatora. Gdy Thrawn został pokonany Luke wręczył Marze prezent - swój pierwszy miecz świetlny stracony na Bespin, a wydobyty przez imperialnych agentów.

Mara wraz z Lukiem i małym Benem


Mara nie chciała się zaangażować w to co tworzył Luke i odmówiła jego zaproszeniu do prakseum. W końcu przeżyła tyle lat na własną rękę i przeszła Imperialne szkolenie. Od dawna była osobą niezależną i dziecinne sztuczki w akademii Luke'a nie były dla niej.
Próbując rozwinąć swoje talenty, Mara poznała Kyle'a Katarna, innego samodzielnie szkolącego się Jedi. Oboje ćwiczyli wspólnie przez pewien czas, dopóki ciemna strona nie skrzyżowała ich ścieżek. Katarn zdał sobie sprawę z niebezpieczeństw i przyznał że grupowe szkolenie ma zalety, po czym dołączył do studentów Luke'a. Mara tylko od czasu do czasu zjawiała się w Akademii. Skupiła się na swej karierze w organizacji Karrde'a, a później w nowo powstałym Sojuszu Przemytników. Wzięła udział w kilku misjach mających na celu zbieranie informacji, często razem z Lando Calrissianem. Pomimo jego starań Jade nie została dlań nikim więcej, jak tylko partnerką w interesach. Karrde chciał aby Mara zastąpiła go na stanowisku, tak aby osiągnęła jeszcze większe umiejętności. Z biegiem lat Jade stała się coraz bardziej niezależna i rozluźniła swe więzy z Sojuszem.
W trakcie incydentu z dokumentami w sprawie Camaasi Mara znalazła się na planecie Nirauan, monitorując działalność Chissów. Po raz kolejny współpracowała ze Skywalkerem gdy penetrowali tajemniczą fortecę - Rękę Thrawna. Ich umiejętności i charaktery znakomicie się uzupełniały, a bez współpracy oboje by zginęli.

Komiksowy szkic Mary


Właśnie wtedy zdali sobie sprawę jak bardzo do siebie pasują. Pomimo dekady napięcia pomiędzy nimi i tego, że związek zaczął się od próby zabójstwa, zakochują się. Wkrótce po podpisaniu układu pokojowego, formalnie kończącego Galaktyczną Wojnę Domową, Mara Jade i Luke Skywalker biorą ślub na Coruscant. Dla całej galaktyki jest to symbol nadchodzących zmian. Wspólnie prowadzą Akademię, a Mara szkoli Jainę Solo, swoją siostrzenicę. Niestety sielanka nie trwa długo, gdyż Nowa Republika pada ofiarą ataku Yuuzhan Vongów, ale to już temat na inną opowieść.


41     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Żywoty świętych część 4 - Mara Jade Skywalker