06     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Rzut Okiem - HardwareMarek "mmxY2K" Szendzielorz


MP3 i nie tylko
Już niedługo na półkach sklepowych ukaże się najnowszy produkt firmy Creative - Digital MP3 Player LX200. Odtwarzacz ten łączy w sobie kilka przydatnych funkcji. Oprócz słuchania plików w formacie MP3 (320 Kb/s, VBR) oraz WMA, można również posłuchać radia, użyć go jako dyktafonu (zapis w formacie ADPCM - 32 Kb/s) lub nawet jako mały przenośny dysk. Odtwarzacz ten posiada niebieski wyświetlacz LCD oraz 256 MB pamięci flash. Producent gwarantuje do 10 godzin pracy (16 godzin dla dyktafonu). Jego wymiary to 80x17,5x45 mm, a waży 51 gramów. Pracuje praktycznie pod wszystkimi systemami, łącząc się z nimi poprzez port USB 1.1. Cenę ustalono na poziomie $169.Nowe cudo Creativa


Nowy Palm już w Polsce
Najszybszy palmtop korporacji Palm, Tungsten C, pojawił się w ofercie firmy Scientific. Urządzenie wyposażono w 400-megahercowy procesor Intel XScale, 64 MB pamięci RAM, moduł komunikacji bezprzewodowej w standardzie 802.11b, ekran prezentujący obraz w rozdzielczości 320x320 punktów w 65 tysiącach kolorów oraz system operacyjny Palm OS 5.2.1. W palmtopie zastosowano spotykane już we wcześniejszych modelach rozwiązania: slot SD/MMC, uniwersalne złącze USB/RS-232, akumulatory litowe 1500 mAh, port podczerwieni IrDA, podstawkę USB, alarm wibracyjny itd. Wymiary urządzenia to 122x78x16,6 mm, a jego waga wynosi 179 g. Palmtop można kupić za 2500 zł.

Mały przekręcik
3Dmark03 to program testujący wydajność kart graficznych - tak, to już wiemy. 3DMark03 to również wyznacznik dla kupującego - im karta uzyskuje lepsze wyniki w benchmarku od FutureMark, tym jest lepszym zakupem dla opcjonalnego klienta. Jak się okazuje 3DMark03 to także idealne narzędzie do testowania wszelkich optymalizacji sterowników. I co ciekawsze do całego procederu dołącza się także kanadyjska firma ATI. Chris Evenden - rzecznik prasowy ATI - oznajmił, że w najnowszych sterownikach Catalyst 3.4 znajdują się specjalne "optymalizacje" dające kartom ATI całe 1.9 procenta zysku w wydajności w teście "Mother Nature". Niestety nie ujawniono nic na temat pozostałych sztuczek i trików, a przecież wg Kanadyjczyków Radeony zgodne z DirectX 9.0 miały dostać około 9 procentowego "kopa" w 3DMark03. Coś w tym jednak jest, skoro tak duże firmy jak NVIDIA i ATI potrafią zabiegać o każdy nawet punkt w syntetycznym benchmarku. Szkoda tylko, że nie myśli się o czymś naprawdę ważnym czyli optymalizacji pod kątem gier :( .

Nowe mobline "Antki"
Firma AMD wprowadziła do sprzedaży trzy nowe modele mobilnych procesorów. Wszystkie oparte są na nowym jądrze - Barton i wykonane są w technologii 0.13 mikrona. Najmocniejszym z nich jest Athlon XP-M 2800+. Trafi on do najmocniejszych notebooków, które swoją wydajnością dorównują desktopowym PC. Pozostałe dwa modele to niskonapięciowe: Athlon XP-M 2000+ oraz Athlon XP-M 1900+. Są one przeznaczone dla nieco mniejszych i lżejszych notebooków w których ważną rolę odgrywa również zmniejszony pobór mocy. Ceny hurtowe (od 1000 sztuk) przedstawiają się następująco: Athlon XP-M 2800+ kosztuje $230, model Athlon XP-M 2000+ kosztuje $134 natomiast Athlon XP-M 1900+ wyceniono na $123. Jedną z pierwszych firm, która wykorzysta te modele procesorów w swoich notebookach będzie Fujitsu.HyperThereading babe


Super tanie nagrywanie
Firma Melco zaanonsowała nagrywarkę DVD-RW obsługującą także nośniki DVD-RAM. Napęd oznaczony symbolem DVR-R 42U2 zapisuje na krążkach DVD-R z maksymalną prędkością 4x, 2x w przypadku DVD-RW, 16x, jeśli wypalane są tradycyjne dyski CD-R, i 10x, gdy CD-RW. Prędkość odczytu wynosi 12x i 8x (jedno- i dwuwarstwowy DVD-ROM), nośniki DVD-RAM czytane są natomiast w trybie 1x. Urządzenie wraz z oprogramowaniem ShowBiz, MyDVD, B'sRecorderGOLD5 Basic, B'sCLiP5 i CinePlayer będzie wkrótce dostępne za ok. 200 EUR, co jak za sprzęt tego typu wydaje się niewiele.

Mała fuzyjka
Xabre Graphics Incorporated (XGI), oddział firmy SiS czyli Silicon Integrates Systems, ogłosili, że zamierzają nabyć mieszczący się w USA kawałek firmy Trident Microsystems zajmujący się grafiką. Jak większości z Was wiadomo, ani Xabre, ani Trident, nie mają nic specjalnego do zaoferowania prawdziwym graczom, a powyższy zakup ma na celu wyłącznie powiększenie swojego portfolio (XGI) w chipsetach przeznaczonych do notebooków. Gdy transakcja zostanie ukończona, Trident będzie posiadał 30% udziału XGI, a nowy zarząd XGI będzie składać się także z ekipy Tridents graphics. Warunki finansowe tej transakcji nie zostały ujawnione. Obecnie Trident Graphics nie jest już tak dobrze prosperującą firmą graficzną, ale gdy połączy się z XGI w jedną całość, powstanie firma mająca znacznie większy potencjał. Dodatkowo Xabre zyska bezpośredni dostęp do rynku amerykańskiego, dzięki działom sprzedaży i marketingu Tridenta, które również przejdą pod jego skrzydła w wyniku tej transakcji. Sam Trident natomiast skoncentruje się na biznesie cyfrowej TV. Podobnie trzy lata temu postąpiła firma S3, sprzedając swoją działkę zajmującą się grafiką do VIA Technologies. Od tej chwili S3 pod nazwą SONICblue skoncentrowała się na różnych produktach elektronicznych, jak odtwarzacze mp3, tunery TV, zestawy audio i kina domowego itp.

HyperThereading na starszych płytach
Pojawiło się ostatnio na rynku ciekawe urządzonko a mianowicie PowerLeap PL-iP4 . Pozwala ono na uaktywnienie HyperThreadingu dostępnego w ostatnich Intel Pentium 4 z użyciem starszych płyt głównych opartych o chipset np. i845E, SiS645 czy SiS648. PL-iP4 to nic innego jak adapter, który montuje się pomiędzy CPU P4 a podstawkę procesora, instalacja jest szybka i łatwa. Jedynym wymogiem by HyperThereading "zadziałał" potrzebny jest oczywiście procesor z tą technologią a także MoBo umożliwiająca aktywowanie "HyperThereading technlogy".4800x1200 dpi - co wy na to?


Drukujemy na całego
Canon zaprezentował dwie drukarki atramentowe: modele i250 oraz i350. Urządzenia pracują w maksymalnej rozdzielczości 4800x1200 dpi (punktów na cal), ich maksymalna prędkość drukowania wynosi 9/12 i 11/16 stron na minutę (dokumenty kolorowe/czarno-białe), a ponadto model i350 potrafi drukować na całej powierzchni papieru (bez marginesów). W obu urządzeniach zastosowano port USB. Wspomniane produkty będą dostępne od lipca 2003 roku. Ich cenę ustalono na 70 (i250) oraz 90 EUR (i350).

Prawdopodobny termin premiery Athlona 64
AMD potwierdziła wczoraj, że ma zamiar wypuścić na rynek długo oczekiwany procesor Athlon 64. Ma to nastąpić we wrześniu. Firma wciąż pracuje nad poprawieniem profilu cieplnego. Jednak dokładnej daty nie chciano zdradzić. Nasi koledzy po fachu z AMDZone zabrali się do małego "śledztwa" i wykryli, że będzie to najprawdopodobniej 30 września. Na ten dzień AMD zaaranżował miejsce - Moscone Center w San Francisco. Nie wykluczone jednak, że może się to odbyć też w czasie IDF Intela w San Jose lub podczas przesuniętych na wrzesień, z powodu SARS, targów Computex. Do tej pory do odbiorców OEM w Europie trafiły bardzo ograniczone ilości tych układów taktowane zegarami 1.40 i 1.80 Ghz. Przed premierą częstotliwości procesorów mają być podwyższone. Jednak wciąż nie ma OS od Microsoft pod procesory AMD64. A data wypuszczenia WIN64 stanowi jeszcze większą zagadką niż układów AMD.Ja też chcę takie cacko!


Padł ostatni bastion
Grupa hakerska StarCube umieściła w Internecie pierwsze pliki dla konsoli Nintendo GameCube - jedynej platformy, która przez długi czas opierała się pladze piractwa. Pojawienie się wspomnianych plików oznacza, że już wkrótce posiadacze "kostki" będą mogli uruchamiać nielegalnie kopiowane gry, tak jak obecnie jest to możliwe na konkurencyjnych konsolach Sony PlayStation 2 i Xbox Microsoftu. Hakerom udało się skopiować grę The Legend of Zelda: The Wind Waker oraz stworzyć aplikację do uruchamiania kopii programów. By skorzystać z pirackich gier, użytkownicy GameCube będą jednak musieli zainstalować w swojej konsoli modchipy, których nie ma jeszcze dziś na rynku. Jest jednak bardzo prawdopodobne, że takie układy niedługo pojawią się w sprzedaży. Wiadomo też, że oryginalne płytki Nintendo są mniejsze od standardowych nośników DVD-R i aby wykorzystywać "normalnych" rozmiarów płyty, konieczne będzie zdjęcie górnej części obudowy konsoli. Paradoksem jedynie jest to, że znalezienie sposobu na obejście zabezpieczeń antypirackich może się przyczynić do wzrostu zainteresowania "kostką" Nintendo.


06     Poprzednia strona Spis treści Nastepna strona     : Rzut Okiem - Hardware